Mapa

Dubrownik

An aerial shot of the mountain Srđ in Dalmatia, Croatia with its cute orange houses and busy streets contrasting with the busy port on the front

Dubrownik miasto absolutnie hipnotyzujące swoim wizerunkiem i historią w każdym calu. Jego
dynamika i atmosfera jest wyjątkowa. Zabytkowe zabudowania tego miejsca wydają się być bajkową perspektywą. Według podań pierwsze jego zalążki powstały już w VII wieku. Majestatyczny pierścień wspaniale zachowanych średniowiecznych fortyfikacji zrobi na Was wielkie wrażenie. Dubrownickie mury obronne powstały niegdyś dzięki nietuzinkowemu i postępowemu społeczeństwu , którego różnorodne osiągnięcia po częstokroć wyprzedzały swoją epokę. Na kartach historii zasłynął jako państwo-miasto, Republika Dubrownicka. Brytyjsko – irlandzki poeta George Bernard Shaw powiedział, iż ci którzy chcą zobaczyć raj na ziemi powinni udać się do Dubrownika. Myślę, że nie pozostaje Wam nic innego jak zweryfikować osobiście jego słynna sentencje opisującą to niezwykłe miejsce.

Stolica Republiki Chorwacji . Zagrzeb to miasto posiadające wiele twarzy i wcieleń. Jego przekrój jest niesamowity od betonowych komunistycznych przestrzeni po nadzwyczajne zabytkowe centrum. To wszystko sprawia, iż jest to miejsce żyjące naprawdę i posiadające swój oryginalny wymiar. Do waszej dyspozycji jest wspaniała gama atrakcji, które są symbolami miasta. Wystarczy wyróżnić tylko katedrę Zagrzebską, kościół św. Marka, przepiękny główny plac Bana Jelačicia stanowiący dosłownie i w przenośni bijące serce Zagrzebia. Ponad to fascynujące ulice zakupowa Ilica oraz restauracyjno-rozrywkowa Tkalčicieva – kto z Was nie lubi zakupów i dobrej zabawy?! Manduševac fontanna kryjąca legendy o nazwie miasta oraz szanse na życiowe szczęście – tego tez moi kochani nie możecie w Chorwacji przegapić! Zabytkowa Zet Uspinjača, cmentarz Mirogoj miejsce łączące świat duchowy, sztukę oraz historię. Zielone przestrzenie, liczne skwery i parki…
A wszystko to usytuowane u podnóża Parku Przyrody Medwednica oraz nad rzeką Sawą. Miasto oczaruje Was swoją różnorodnością i wielobarwnością.

Zagrzeb

A closeup shot of the Croatian National Theatre in Zagreb at night

Split

Split

Aspalathos, Spalatos, Spalatum tak brzmiały jego historyczne nazwy. Na pewno jedna z nich
nawiązuje do budowli, która od wielu wieków uświetnia wizerunek miasta czyniąc tym samym jego
krajobraz nietuzinkowym. Oczywiście mowa tutaj o pałacu cesarza Dioklecjana, który poświadcza 
o rzymskich korzeniach. Genialnie zintegrowany z nowoczesną komórka miejską. Być w Splicie to
niezwykłe doświadczenie obcowania z przeszłością, która ukazuje się naszym oczom na każdym
kroku. Jesteś fascynatem historii, jeśli tak nie możesz tego przegapić! Zapierające dech w piersiach
położenie miasta- półwysep Marjan i tereny górskie tworzą niezapomnianą panoramę. To właśnie ze Splitu rozpościera się widok na arcypiękny świat wybrzeża chorwackiego – czyli wyspy Brač, Hvar, Šolta i Čiovo. Kochasz sport? Chorwaci też! Split jest małą ojczyzną słynnego klubu piłkarskiego Hajduk Split założonego w 1911 roku. Lubisz podziwiać duże miasta wieczorową lub nocną porą – Split cię zachwyci!. Dalamatyńsko-miejska rzeczywistość, która czeka na Twoją obecność. Zatem kierunek Split!

Zadar to wizytówka północnej części wybrzeża cudownie błękitnego Adriatyku. Naturalnie chronione przez archipelag zadarskich wysp, które kryją w sobie wiele pięknych miejsc i sprawią, że jest to świetna baza wyprawowa do eksplorowania magicznego wyspiarskiego świata pełnego przygód i dobrej zabawy. Przypuszcza się , że sam Juliusz Cezar założył tu rzymską COLONIA JULIA JADER. Miasto bowiem w kwestii urbanistycznej zbudowano dokładnie wedle rzymskich wyznaczników. Przyjemnością, która musicie zaznać jest spacer najsłynniejszą ulicą miasta tzw. Kalelargą. Zadar to również ojczyzna wyśmienitego i zniewalającego swym smakiem trunku, a właściwie likieru Maraskino. Ponoć pili go wielcy tego świata Napoleon, Balzac, członkowie brytyjskiego dworu królewskiego… Tym samym musisz go skosztować. Najpiękniejsze zachody słońca wydarzają się właśnie tutaj, taka tezę postawił przebywający w Zadrze Alfred Hitchcock. Kierując się jego opinią spróbuj choć jeden zachód słońca przeżyć właśnie tam.

Zadar

A high angle shot of the Church of St. Donatus Zadar in Croatia at night

Pula

Pula

Pula to przepiękna księżniczka półwyspu Istria. Od dawna przyciąga zjawiskową Areną…a czy wiesz
co to takiego? Czyż nie cudownie było by znaleźć się w jej wnętrzu i posłuchać historii o walkach
toczonych w przeszłości przez gladiatorów i dzikie zwierzęta do ostatniego oddechu, do ostatniej
kropli krwi… Zbudowana przy znanej i rozsławionej w historii drodze VIA FLAVIA, która prowadziła
niegdyś z Puli dalej w stronę Akvileji i Rzymu. Magia opowieści o przeszłości oczaruje Cię
i przeniesie w zupełnie inny wymiar. Symbolem wyjątkowej oferty gastronomicznej regionu są trufle. Czy miałeś już okazję spróbować trufli? Ponoć jedzono je tutaj od czasów rzymskich. Sama Maria Teresa miała je degustować podczas swej podróży z Triestu do Wiednia. Zafunduj sobie odrobine luksusu dla podniebienia i zanurz się w kulinarny świat tej części Chorwacji. Nie będziesz żałował.

Olśniewająca dalmatyńska zabudowa tego miejsca zachwyca i uzmysławia, że architektura tez może być jednym z wymiarów piękna. Fenomen sam w sobie to Katedra św. Jakuba wybitne
i zacne dzieło architekta Juraja Dalmatinca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest naprawdę imponująca i robi wrażenie na wszystkich entuzjastach architektonicznego piękna. Czy podziwialiście kiedykolwiek taką budowle na żywo? Odwiedzając Szybenik odwiedzamy jedno
z wielu miejsc na wybrzeżu gdzie czas absolutnie się nie liczy, gdzie nie ma pośpiechy, gdzie rytm dnia dyktuje nam nasze serce i zachcianki, bo Dalmacja jest jakby…poza czasem. Chciałbyś doświadczyć takiej atmosfery i zapomnieć o codziennych troskach? Odważ się to takie proste….

Szybenik

Szybenik

Osijek

Osijek

Stolica kontynentalnej części kraju, regionu o nazwie Slawonia – ciągle jeszcze nieodkrytej strefy
Chorwacji. Wszechobecne pola uprawne, lasy, sady oraz łąki. Piękno rzek Sawy, Drawy
i Dunaju. Bogactwo płodów rolnych, które pośród beztroskiej ciszy stanowią o urodzie 
i wyjątkowości kolejnego wcielenia tejże ziemi. Osijek – zachwycające miasto regionu. Niepowtarzalną atmosferę tworzy tutaj społeczeństwo, którego przodkami byli przybysze znad Adriatyku, Bośni i Hercegowiny, krain Zagorja i Međumurja. A hybrydyczną historię tworzy zaś przeszłość rządów Austro-Węgier, krzyżujących się tutaj wpływów węgierskich i niemieckich,  
a także czar orientu. Osijek czeka właśnie na Ciebie, nie zwlekaj za długo z wizytą.

Nadzwyczajne miasto o nazwie Rijeka objęło swoim patronatem region nadmorskiego Kwarneru.
Będąc trzecim pod względem wielkości miastem w Chorwacji bez wątpienia zasługuję na nazwę
przymorskiej metropolii. Miasto to także największy krajowy port morski. Być może właśnie to
zjawiskowe wyjście na Adriatyk przyciąga turystów ze wszystkich stron świata. Rijeka to miasto
kultury, kreatywności, europejskiego charakteru i ducha w którym możemy uchwycić trendy jakimi
będzie rządziła się przyszłość zarówno regionu jak i całego kraju. Usytuowana widowiskowo nad
zatoką, która zalotnie spogląda na swoje wyspiarskie diamenciki, którymi są cudowne wyspy Krk,
Cres, Lošinj, Rab i Pag. Masz ochotę zobaczyć skarby Rijeki? Nic bardziej prostszego! Wybierzemy się wspólnie na spacer po słynnym Korzo. Ufając wielu sentencjom opisującym ulice to właśnie ona jest jak lustro, które prezentuje wizerunek i rytm miasta. Być może podczas wspólnej przechadzki
zainspiruje nas widok intrygującej Katedry św. Vida, Placu Ivana Koblera, a może widok na słynne i osnute licznymi legendami wzgórze Trsat.

Rijeka

Rijeka

Jeziora Plitwickie

Plitvickie

Absolutna chorwacka klasyka gatunku. Miejsce, które jest ozdobą licznych folderów reklamujących Chorwacje jako destynacje turystyczną. Jeziora Plitwickie, oczarowują od pierwszego wejrzenia swoją nietkniętą przyrodą, zielonymi krajobrazami, krystalicznie czystą wodą mieniącą się różnymi
odcieniami od boskiego błękitu po zachwycający turkus… Marzy ci się relaks, chcesz wyciszyć umysł, dać energie swojemu ciału. Nie ma lepszego miejsca jak to. Tereny Plitwic już od dawna, bo od 1949 roku objęte ochroną, a od 1979 docenione przez specjalistów i włączone na listę UNESCO.
Przecudowny świat, w którym główną role gra przyroda. Najstarszy Park Narodowy Chorwacji
zachwyca swym obliczem, podczas każdej pory roku formułując swój unikatowy wizerunek. Główna
atrakcją jest 16 jezior powiązanych ze sobą zjawiskowo wyglądającymi wodospadami, które niosą za sobą pewien fenomen o charakterze przyrodniczym. A jaki…musisz przyjechać i sprawdzić sam.

 Urokliwe miasteczko będące reprezentantem środkowej części Chorwacji. Sambor znalazł swoje
miejsce na zboczach zachwycającego pagórkowatego obszaru Samborsko gorje i na tle nastrojowej doliny potoku Gradne. Ta idylliczna sceneria znajduje się niespełna 20 km od zagrzebskiej metropolii. Turystyka ma tu swoja długa tradycję .To tu zainaugurowano pierwszą zorganizowaną wycieczkę górską w Chorwacji , a było to w 1875 roku. Jeśli jesteś wielbicielem cukiernictwa i uwielbiasz cieszące wszystkie zmysły słodkości musisz wybrać się w to miejsce. Tam zakosztujesz wybornych kremšnit. Ciasto to jest poniekąd symbolem miasteczka. Te rozpływające się w ustach słodycze pojawiły się za sprawą postaci słynnego cukiernika Đuro Lukačicia, który założył tam pierwszą cukiernię na początku XX wieku. Do dnia dzisiejszego ich wyrób to tradycja, która jest starannie pielęgnowana.

Samobor

Samobor

Karlovac

Karlovač

Zwykło się mawiać, iż Karlovac rozpościera się na czterech rzekach, a są nimi Korana, Kupa, Dobra i
Mrežnica. Jest to jedno z nielicznych chorwackich miast, które zna dokładną datę swojego założenia – 13 lipiec 1579. Wzniesione jako twierdza mająca na celu obronę przed atakującym w tamtym czasie Imperium Osmańskim. Karlovac powstał w myśl renesansowej zasady idealnego miasta. Jego konstrukcja rozpościera się na planie sześcioramiennej gwiazdy. Brzmi intrygująco czyż nie? Może warto to sprawdzić?